HabariK24 TvSwahiliSwahili VideosVideos

Wizi wa Mitihani: Imebainika kuna mitihani bandia ambayo tayari imeanza kuuzwa

Shule zitakazohusika katika  udanganyifu wa mitihani ya kitaifa mwaka huu zitafungwa na wakuu wa shule kushtakiwa.
Waziri wa Elimu Balozi Amina Mohamed na afisa mkuu mtendaji wa KNEC George Magogha kwa kauli moja wamewaonya wanaosambaza karatasi gushi kwamba watakumbana na mkono wa sheria.

Show More

Related Articles

2 Comments

  1. The just like you examine my head! You gaze to figure out considerably close to the following, just like you published a e-book inside something like that. I am you can utilize several percent to just make the material house a bit, having said that rather than in which, this is excellent blog. A superb understand. I’m going to definitely return.. koleksi vlogger terbaik

Leave a Reply

Your email address will not be published.